alt

Resim sanatı: duygu, düşünce ,hayal ve doğanın ikiboyutlu düzlemde üç boyut kazandırılarak ifade şekline denir. İleride bu konuda uzmanlaşmak isteyen öğrencilerin lise ve üniversitelerin yetenek sınavlarına girmeleri mecburidir. Bu sınavların var oluşları sanat okullarının kalitesi ve resim yönünde eğitilebilecek öğrencilerinin seçilmesinde ön adımdır.

Yetenek sınavlarına hazırlık aşamasında öğrencilerin verilen sürede gördükleri formları doğru vermesi ve resimsel öğelerle 3 boyut kazandırmaları, İkinci aşamada ise imgesel yani düşünüp yada hayal edileni resimler olarak ifade etmesi beklenir. Bazı üniversitelerin aynı zamanda öğrencilerinin genel kültürünü ölçtüğü sınavlar olur.

İlk aşama tüm öğrenciler için önemlidir okulların belirlediği barajı geçemeyen öğrenciler diğer aşamalar için şanslarını kaybetmiş olurlar. Liselerde bahsedilen aşamalardan sonra lise eğitimi süresince her bölüm için eğitim sağlanır. Üniversitede ise istenilen dallarda uzmanlaşma olanağı sağlanır.

Niralist sanat atölyesinde yetenek sınavlarının aşamaları konusunda bilgiler verilerek bu konuda eğitilmeler verilir. Sıcak atölye ortamı ile öğrencilerin yeteneklerini sunmaları ve kendilerini sınav temposuna hazırlamaları amaçlanır. Sınavda kendilerini ne beklediği konusunda yol gösterici olmak ilk önceliğimiz. Yetenek sınavları tempolu ve özverili bir çalışma ister.

Sınavı öğrencilerimiz için korkulu bir rüya olmaktan çıkarıp kendilerini gösterebilecekleri tatlı bir heyecan haline gelmesi amaçlanır. Öğrencilerin yetenek sınavlarında başarılı olmaları için atölyemize uğrayıp zamanlama ve yeteneklerinin düzeyi hakkında bilgi almaları sınav süreci açısından çok önemli bir yer kaplamaktadır.

whatsapp